Şahmaran Hikayesi Nedir? Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

Şahmaran Hikayesi

Şahmaran Hikayesi Nerede Yaşıyor?

#ŞahmaranHikayesi: Başrollerini Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in paylaştığı Şahmaran dizisi Netflix’te 20 Ocak’ta başladı. Fantastik konusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran dizi birçok soruyu da beraberinde getirdi. Diziyi izleyenler Şahmaran’ın gerçek hikayesini merak edip araştırmaya başladı. Şahmaran kimdir? Şahmaran nerede yaşıyor? Şahmaran Efsanesi nasıl anlatılıyor? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları…

Netflix yapımı Şahmaran çekimleri 2021 Eylül’de başlamıştı. Uzun süredir yayınlanması beklenen dizi fantastik konusuyla merak uyandırmıştı. 20 Ocak itibariyle yayınlanan diziden ilk tepkiler de geldi.

#Şahmaran dizisinin hikayesi Şahsu’nun Adana’ya giderek annesini terk eden dedesine hesap sormasıyla başlar. Bu yolculukta kendisini Şahmaran’nın soyundan gelen ve Mar adı verilen sıra dışı ve gizemli bir topluluğun ortasında bulur. 

Aşkın ve bilgeliğin en büyük sembollerinden olan Şahmaran efsanesine inanan Mar ırkı, Şahsu’nun da gelmesiyle tarihi kehanetin tamamlanmasını bekler.

Şahsu ve Maran’ın yollarının kesişmesiyle hikaye akıp gidecek. Diziyi izleyenler Şahmaran’ın ne olduğunu hikayesini daha çok merak etmeye başladı.

Şahmaran nedir?

Şahmaran yılanların şahı demektir. Şahmaran’ın genç ve güzel bir kadın olduğu söylenir. Vücudunun üst kısmı güzeller güzeli bir kadın, vücudunun alt kısmıysa yılan şeklinde olan doğu kültürünün masallarında yer bulan mitolojik bir yaratıktır. 

Şahmaran Nerede Yaşıyor?

Bu efsane Mersin’in Tarsus ilçesinde geçmekte. Burada yaşayan yılanlara Maran denildiği barış içinde yaşayan bu yılanların başına da kraliçe anlamına gelen Şahmaran denildiği söylenmekte. Tarsus’ta binlerce yıl önce yedi kat yer altında maranların yaşadığı söylenmekle beraber efsane Adana, Mardin yörelerinde de anlatılmaktadır. Bu yörelerde yaşayan insanların evlerinde duvarlarında Şahmaran tablosuna sık sık rastlanmaktadır.

Şahmaran Hikayesi Nedir? İşte Şahmaran Efsanesi …

Şahmaran’ı gören ilk insanın Cemşab olduğu söylenir.

Cemşab’ın fakir bir ailenin oğlu olduğu söylenir. Bir gün arkadaşlarıyla bal aramaya çıkarlar. Bir mağarada rastladıkları balı almaya çalışırken gözü doymayan arkadaşları Cemşab’ı orada bırakıp giderler. Cemşab mağarada kalır.

Cemşab yardım için bağırır. Umudu tükendiğinde ise küçük bir ışık süzmesi fark eder. O deliği kaza kaza büyütür.

Cemşab deliği büyütünce karşısına eşsiz bir bahçe çıkar. Eşi benzeri olmayan çiçekler, havuzlar ve yanında da bir sürü yılan vardır. Efsaneye göre yılanların şahı Şahmaran, Cemşab’a kendisinden korkmamasını yılanların ona dokunmayacağını ve misafiri olarak kalabileceğini söyler.

Cemşab, Şahmaran’ın güvenini kazanır ve uzun yıllar birlikte yaşarlar. Günün birinde Cemşab ailesini özlediğini fark eder ve Şahmaran’dan kendisini bırakmasını ister. Şahmaran, Cemşab’tan bir söz ister. Yerini kimseye söylememelidir. Cemşab sözünü tutar ve evine döner. Ta ki…

Ülkenin padişahı hastalanır. Vezir, padişahın iyileşebilmesi için Şahmaran’nın etine ihtiyacı olduğunu söyler. Ülkedeki herkes sorguya çekilir. Cemşab’ın hareketlerinden şüphelenen vezir onu hamama sokar. Çünkü Şahmaran’ı gören kişinin vücudu pul pul dökülür. Şahmaran’ın da Cemşab’ı bu konuda uyardığı ve hamamdan uzak durmasını tembihlediği söylenir.

Cemşab ölümle burun buruna kalınca Şahmaran’ın yerini söylemek zorunda kalır. Şahmaran yakalandığında ise insanoğluna güvenilmemesi gerektiği haykırışında bulunur. İnsanoğluna güvendiğini bir kez daha aldandığını söyler.

Şahmaran ölmeden önce Cemşab’a öğüt vermekten de geri durmamış. Şahmaran Cemşab’a; “Beni toprak çanakta kaynatıp suyumu Vezire içir ölsün, etimi de Padişaha yedir iyileşsin, kuyruğumu da sen iç kurtul” demiş. Böylece vezir ölmüş padişah da iyileşmiş. Peki Cemşab’a ne olmuş dersiniz?

Efsaneye göre Şahmaran’ın kuyruğunu kaynatıp içen Cemşab, Lokman Hekim olur.

Bir söylentiye göre Şahmeran’dan tıp bilimi ile ilgili birçok bilgi edinen Cemşab aslında Lokman Hekim’dir. 

Efsaneye göre Şahmeran’ın öldürüldüğünü yılanlar o günden beri bilmemektedirler. Tarsus’un, Şahmaran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından bir gün istila edileceği rivayet edilir.

Şahmaran dizisi hangi kanalda oynuyor?

Şahmaran dizisini merak edenler için söyleyelim Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Facebook Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayın

 • Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? Netflix’ten Yeni Dizi Geliyor!
  Biz Kimden Kaçıyorduk Anne Konusu, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne Ne Zaman Çıkacak?
 • List of Turkish TV Series to Beginning
  Turkish TV Series To Beginning! Kurtlar Vadisi Kaos, Dokuz Oğuz Dizisi, Veda Mektubu, Ego Dizisi, İki Yabancı Dizisi, Ab-ı Hayat Dizisi, Aile Dizisi, Adım Farah
 • Aşk-ı Memnu Uyarlaması Bihter’de Kadro Açıklandı!
  Bihter Filminin Oyuncu Kadrosu Bihter Kim Olacak? Nihal Kim Olacak? Firdevs Kim Olacak? Peyker Kim Olacak? Matmazel Kim Olacak?
 • Lavanta Konağı Dizisinin Çekimleri Başladı!
  Lavanta Konağı Dizisinin Konusu ne? Lavanta Konağı Oyuncu Kadrosunda Kimler var? Lavanta Konağı dizisi için artık geri sayım başladı diyebiliriz. Dizi sete çıktı. Başrollerini Birkan Sokullu ve Ebru Şahin’in paylaşacağı Lavanta Konağı dizisi fantastik konusuyla dikkat çekiyor. Lavanta Konağı dizisi konusu ne? Lavanta Konağı Oyuncuları kimler? İşte #LavantaKonağı dizisiyle ilgili detaylar…
 • Yeni Başlayacak Dizilerin Listesi
  Yeni Başlayacak Güçlü 8 Dizi Dizi dünyasında hız kesmiyor. Biten dizilerin ardından hemen bir diğeri başlıyor. İzleyicileri ekran başına bağlayacak güçlü yapımlar yolda! Yeni başlayacak diziler hangileri? Dizi savaşları başlasın… …
 • Watch Legacy 518 Episode Trailer! Tuesday, February 7
  Romantic Love Letter! Facts Revealed! Watch Legacy 518 Episode Trailer! What will happen on Monday, December 518th in Legacy 518th episode? Legacy series continues with new season episodes. Legacy 518 trailer has arrived. What awaits us in Legacy 518th episode? What happened in the last episode of Legacy, what will happen in the new episode? Details in the summary of the Legacy 518th episode are in our news…
 • Emanet 518 Bölüm Fragmanı İzle! 7 Şubat Salı
  Romantik Aşk Mektubu! Gerçekler Açığa Çıktı! Emanet 518. bölümde neler olacak? Emanet dizisi yeni sezon bölümleriyle devam ediyor. Emanet 518 fragmanı geldi. Emanet 518. bölümde bizleri neler bekliyor? Emanet son bölümde neler oldu, yeni bölümde neler olacak? Emanet 518. bölüm özetindeki detaylar haberimizde…
 • Redemption Episode 57 Trailer – Redemption Tuesday, February 7
  Orhun Wants a Baby! Redemption 57th episode trailer has been released! What will happen in the 57th episode of Redemption? The Redemption series continues with new episodes. Redemption will air on Tuesday, February 7, with its 57th episode. What happened in the last episode of Redemption, what will happen in the new episode of Redemption? Details in the summary of the 56th episode of Redemption are in our news… Here’s what will happen on Tuesday, February 7th in Redemption…
 • Esaret 57.Bölüm Fragmanı – Esaret 7 Şubat Salı
  Orhun Bebek İstiyor! Esaret 57.bölüm fragmanı yayınlandı! Esaret 57.bölümde neler olacak? Esaret dizisi yeni bölümleriyle devam ediyor. Esaret 7 Şubat Salı günü 57.bölümüyle ekrana gelecek. Esaret son bölümde neler oldu, Esaret yeni bölümde neler olacak? Esaret 57.bölüm özetindeki detaylar haberimizde… İşte Esaret 7 Şubat Salı günü yaşanacaklar…
 • Kara Sevdam 42 Bölüm Özeti – 14 Şubat Salı
  Ranvir ve Ishani Yakınlaştı! Kara Sevdam 42 Bölüm Full İzle! Kanal 7 Kara Sevdam son bölüm izle! Kara Sevdam yeni bölüm izle. Kara Sevdam adlı Hint dizisinin 42. bölümü Kanal 7 ekranlarında 14 Şubat Salı yayınlandı. Kara Sevdam dizisinin 42. bölümünü tek parça full izleyebilirsiniz. Kara Sevdam 42. bölüm Full İzle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir