Hindistan’da Yayınlanan Türk Dizileri

Hindistan’ın En Popüler Türk Dizileri

Hint dizileri, özellikle son dönemlerde ülkemizde de çok izlenmeye başladı. Peki Hindistan’ın Türk dizilerine bakış açısı nedir? Hangi diziler yayınlandı? Yayınlanan diziler sevildi mi, nasıl yorumlar yapıldı?

Dünyanın en kalabalık ülkelerden biri olan Hindistan ,Türk dizilerinin oldukça sevildiği ve izlendiği ülkelerden biri. 2016 yılında Hindistan Türk konsolosunun yaptığı açıklamaya göre Hindistan’da yılda 56 milyon kişi Türk dizisi izliyormuş. Çünkü Hindistan’da milyonlarca insan sabahları işe gitmek için saatlerce süren tren yolculukları yapıyor ve dizileri telefonlarından izliyor. 2015 yılında Hindistan’da yayınlanan ilk Türk dizisi ‘’Adını Feriha Koydum’’ olmuş. Daha sonraki yıllarda Hindistan’da daha fazla Türk dizisi izlenmeye başlamış. Muhteşem Yüzyıl, Fatmagül’ün Suçu Ne, Aşk Laftan Anlamaz, Küçük Ağa ve Kuzey Güney en çok izlenen dizilerin başında geliyor.

 Türk dizilerinin yanı sıra, “Mucize”, “Uzun Hikaye”, “Gecenin Kanatları” adlı sinema filmleri de satılan filmler arasında.

Hindistan’da pandemi dolayısıyla evlere kapanan halk dizilere gömülmüş durumda. En çok izlenen iki dizi, izleyici rekorları kırdığı söyleniyor. Hint Müslümanları, ‘Diriliş Ertuğrul’u izlerken, Müslüman karşıtı Hintliler ise İsrail ‘Fauda’sını izliyor. Hindistan’daki iki tv dizisi arasındaki savaş, bir kültür savaşından daha fazlasını içeriyor.

 Hintçe dublajlı ücretsiz olarak yayınlamaya başlayan dizilerden bazıları; Cennet, Yeni Gelin, Cesur ve Güzel, Bizim Hikaye, Yemin de seyirciler tarafından çok beğenildi.

Adını Feriha Koydum

Çağatay Ulusoy ve Hazal Kaya’nın başrollerini paylaştığı ‘’Adını Feriha Koydum’’ Hintli izleyicilerin ilk göz ağrısı olan Türk dizisi. İzleyiciler Çağatay Ulusoy ve Hazal Kaya’yı mükemmel bir çift olarak görüyorlar. Türk oyuncuların gerçekten iyi görünüme sahip olduğunu ve dizinin modern bir hayatı temsil ettiğini söylüyorlar. Romantizm, yüksek duygusallık ve doğal ortamlarda geçen dizileri seven Hintli izleyicilerin bu seride dikkatini çeken bir başka nokta daha var. Feriha ve annesinin ataerkil topluma karşı verdikleri mücadele ve dayanışma! Zehra’nın kızının duygularına saygı duyması, eşine ve sınıf farkına karşı kızının yanında duran modern anne figürünü sergilemesi izleyicilerin oldukça dikkatini çekmiş.

Fatmagül’ün Suçu Ne?

Fatmagül’ün Suçu ne Hindistan’da ses getiren bir diğer Türk dizisi. Zindagi Tv’nin tarafından yayınlandıktan sonra ilgiyle izlenen yapım daha sonrasında Hintli yapımcılar tarafından Hint uyarlaması çekildi. Tabi uyarlama Hint kültürü ve adetlerine hassasiyet göstererek çekildi. Beren Saat’in canlandırdığı Fatmagül karakterine Hint versiyonunda Pankhuri Awasthy can verdi.

Kuzey & Güney

Aile konulu dizileri seven Hintli izleyiciler için Kuzey & Güney nefes kesen bir dizi. Onlar diziyi iyi çocuk ve kötü çocuğun hikayesi olarak adlandırıyorlar. İzleyiciler için özgün senaryosu ve iki zıt karakterdeki kardeşin aşk üçgenini konu alması diziyi sürükleyici bir hale getirmiş. Dizinin çekim kalitesini sinema filmi tadında bulan izleyiciler, dövüş sahnelerini de Hollywood filmlerindeki kadar etkileyici bulmuşlar.

One Comment on “Hindistan’da Yayınlanan Türk Dizileri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.